2015 Winners

Best Lyrics In A Song

  1. Skyepilot – “He Said I Said”
  2. Patrick Jaouen
  3. High Horse – “Sweet Baby Jane”

Best Composition Of A Song

  1. High Horse – “Clarissa”
  2. Chris Squier – “A Million Parts of a Million Stars”
  3. Digital Afterlife – “Amount”

Best Rendition Of A Cover Song

  1. Digital Afterlife – “Enjoy the Silence”
  2. High Horse – “Use Me”
  3. The Other Band – “Invention 13”

Best Acoustic Act/Band

  1. Shawn Duchscherer & The Other Band
  2. Jamie Holka
  3. Bittersweet Acoustic

Best Solo Act/Project

  1.  Shawn duchscherer 
  2.  Patrick Jaouen 
  3.  Tom Bender 

Best New Band/Artist

  1. Lost Like Lions
  2. Twin Lions
  3. Man bear pig

Best Jam/Groove Band

  1. High Horse
  2. Aqueous
  3. Sudden Urge

Best Punk Band

  1.  One Way Terror
  2.  Throw Away

Best Post-Hardcore/Metalcore Band

  1. Diceros 
  2. Scenery with Solace 
  3. Contempt Creates A Killer

Best Hardcore/Death Metal Band

  1. Darkapathy
  2. One Way Terror

Best Metal Band

  1. Hair Nation
  2. I’m From The Government And I’m Here To Help
  3. Super Killer Robots

Best Rock Band

  1. High Horse
  2. Steelhorse
  3. DDT

Best Indie/Alternative Band

  1. Chris Squier Band 
  2. Difecta
  3. City Streets

Best Ska Band

  1. B-Side Basterds
  2. Reggie Childs

Best Pop-Punk/Pop-Rock Band

  1. The Traditional
  2. 3 hour power shower
  3. The Home Crowd

Best Contemporary Pop Band

  1. Austin Nova
  2. K-Ride

Best Electronic Band/Act

  1. Digital Afterlife
  2. Smart House
  3. BlurrAngels

Best Hip-Hop/Rap Performer/Group

  1. AJ – Whiskey Reverb
  2. MC ZiLL
  3. DeeZ 716

Best Country Band/Act

  1. 90 West
  2. JB Aaron
  3. Wasted Whiskey

Best Folk Band/Act

  1. Shawn Duchscherer & The Other Band
  2. Patrick Jaouen 
  3. Folkfaces

Best Jazz Band/Act

  1. Ralph Fava Trio
  2. Gravy
  3. Felski Trio

Best Blues Band/Act

  1. Mick Hayes Band
  2. Jony James
  3. Hayden Fogle and the Ambassadors

Best R&B/Soul Artist/Band

  1.  Verse

Best Instrumental Band

  1. Lazlo Hollyfeld 
  2. The Chicago Authority
  3. Ralph Fava Trio

Best Classic Rock Cover Band

  1. Fat Brat 
  2. High Horse
  3. Steelhorse

Best 90’s/Modern Cover Band

  1. Hotel Bravo
  2. Counterfeit
  3. Wide Right 

Best Tribute Act

  1. Metal Militia (Metallica) 
  2. What the Beck
  3. Out on the Tiles

Best/Most Passionate Groupies/Fan

  1. 90 West 
  2. Rag Family, Whisky Reverb 
  3. Metal Militia (Metallica)

Best Live Show (Stage Presence)

  1. Whiskey Reverb 
  2. Super Killer Robots
  3. Metal Militia (Metallica)

Most Original Act

  1. Whiskey Reverb 
  2. Ed Koban Group
  3. Super Killer Robots

EP of the Year

  1. Patrick Jaouen  
  2. Zak Ward 
  3. Dirty Smile – Love Songs for the Damned Vol 1 

Album of the Year

  1. Patrick Jaouen
  2. Finality Complex – We Are Robots
  3. Chris Squier – Hail Ye Sinners 

Saddest to See Go

  1. Suckerpunch
  2. Dive House Union
  3. B-Side Bastards

Best DJ

  1. Mike Setlock
  2. Michael Krisch 
  3. DJ Joe Serious

Best Composer

  1. Steve Urge
  2. Paul Burt (DJEKS) of Digital Afterlife and The Finality Complex 
  3. Razbaque Dirge

Best Studio/Recording Mixer

  1. Sonic Farm Studio
  2. Watchmen studios
  3. GCR Audio

Best Sound Guy/Business

  1. Matt Garcia
  2. Greg Burt of The Forvm
  3. Dave Guilford of ripe audio 

Best Promoter

  1. Greg Burt of For The Music Productions 
  2. Dave Buffamonti
  3. AfterDark

Best Concert/Press Photographer

  1. Heather Bellini 
  2. Daniel J Ruggiero
  3. buffalo fm 

Best Guitarist

  1. Bob Wilczak (Fat Brat)
  2. Shawn Duchscherer 
  3. Johnny Roxx 1980 Something

Best Guitar Duo

  1. Ken & Bob Wilczak (Fat Brat)
  2. Jamie Holka & Bruce Wojick
  3. Mike Gantzer & Dave loss of Aqueous

Best Rhythm Section (Bass & Drums)

  1. 1980 Something 
  2. Dan McPartlan & Mike Duchscherer
  3. Todd Langworthy & Bob Bardo (DDT) 

Best Bassist

  1. Eli Porter
  2. Chris Kingston (Metal Militia)
  3. Dan Mcpartlan 

Best Drummer/Percussionist

  1. Jake (JJ King) Klimchuk
  2. Steve Urge
  3. Leo Gastle (1980 Something)

Best Lyricist

  1. Edward Schbauer 
  2. Patrick Jaouen
  3. Pete Vogt 

Best Original Male Pop/Indie Vocalist

  1. Patrick Jaouen
  2. Mike Zogaria
  3. Austin Nova

Best Original Male Rock/Metal Vocalist

  1. Pete Vogt 
  2. Edward Schbauer 
  3. Jammer Corbin (DDT)

Best Original Female Vocalist (Pop/Indie/Rock/Metal)

  1. Grace Stumberg 
  2. Megan Brown
  3. Katie Ann 

Best Cover Vocalist (Any Genre)

  1. Edward Schbauer
  2. Pete Vogt
  3. Jammer Corbin (DDT)

Best Keyboard/Synth Player

  1. Ed Berowski 
  2. Paul Burt of Digital Afterlife 
  3. Katie Ann 

Best Instrumentalist

  1. Mike Duchscherer 
  2. Lazlo Hollyfeld 
  3. Jay Mohnihan

Best Venue

  1. Buffalo Iron Works
  2. Backstage Pub
  3. Lovin Cup 

Best Open Mic

  1. Lovin Cup
  2. Wagon Wheel
  3. Tudor Lounge

Best Promotion/Booking Company

  1. For The Music Productions
  2. After Dark Events
  3. Backstage Productions

Best Music Festival

  1. Music is Art
  2. Buffalove Music Festival 
  3. Night Lights Music Festival 

Best Recording Studio

  1. Sonic Farm Studio
  2. GCR Audio
  3. Watchmen studios

Best Record Label

  1. Code Red Global

Best Record Store

  1. Record Theater
  2. Vinyl Outlet 
  3. Spiral Scratch

Best Place To Get T-Shirts/Band Accessories

  1. The Other Print Shop

Best Music Equipment Shop

  1. Guitar Factory
  2. Lockport music center
  3. Allentown Music

Best Local Radio/Podcast Show

  1. All WNY Radio
  2. Open Tunings with Scott Regan
  3. Noah’s Ark on All WNY Radio


All WNY is made possible thanks to coffee and sleep deprivation.
Buy us a cup? (of coffee, we can handle the sleep deprivation ourselves)